Z dniem 01.03.2015 sklep został przeniesiony.
W sprawie zamówień prosimy o kontakt:

tel.: 14 307 03 35 lub 605 242 408
mail: j.wojciechowski@szarkowicz.pl

Meble fornirowane – co to takiego? Jak pielęgnować?

Meble fornirowane

Meble BRW, kolekcja PireusJeżeli właśnie planujesz kupić meble do swojego domu lub mieszkania, na pewno zastanawiasz się czy powinny to być meble drewniane, meble z płyty, czy też meble fornirowane?
Dzisiaj napiszę kilka słów o meblach fornirowanych.

FORNIR – to cienkie płaty drewna zwane okleiną, uzyskiwane przez płaskie lub obwodowe
skrawanie, najczęściej grubości 0,6 – 3mm.

Forniry najczęściej robione są z takich drzew jak dąb, buk, sosna, czy jesion obecnie na rynku dostępne są również forniry egzotyczne z palisandru, teaku, hebanu

ZALETY FORNIRU:

  • fornir robi się z sortowanego jakościowo drewna, dlatego meble fornirowane posiadają mniej wad niż meble z litego drewna np. sęki, twardzieleMeble BRW, kolekcja Orland
  • drewno dopasowuje swą objętość do wilgotności powietrza,dzięki użyciu forniru meble nie posiadają pęknięć tak charakterystycznych dla pracy drewna w zmiennych warunkach atmosferycznych.
  • fornirowane fronty i blaty stołów nie zmieniają swego pierwotnego kształtu
  • meble fornirowane mogą mieć dowolnie duże wymiary, jedyną wadą jest brak możliwości zrobienia z forniru ozdób przestrzennych
  • meble fornirowane są tańsze od mebli drewnianych
  • forniry egzotyczne pozwalają uzyskać ciekawe efekty estetyczne mebli

JAK PIELĘGNOWAĆ MEBLE FORNIROWANE?

Meble fornirowane konserwuje i czyści się tak jak meble drewniane do czyszczenia najlepsza jest miękka i lekko wilgotna szmatka z dodatkiem mydła. Trzeba uważać na środki czystości typu PRONTO, nie wolno stosować środków czystości zawierających amoniak, alkohol lub rozpuszczalnik.

Meble BRW, kolekcja Orland

Meble fornirowane są podatne na zarysowania, dlatego należy szczególnie uważać na ostre krawędzie przedmiotów, żeby nie doprowadzić do uszkodzeń. Nie wolno dopuścić by meble miały bezpośredni kontakt z wilgocią lub wysoką temperaturą. W miarę możliwości należy meble ustawić w bezpiecznej odległości od grzejnika czy kominka. Należy również chronić meble przed bezpośrednim i długotrwałym działaniem promieni słonecznych, które mogą powodować odbarwienie forniru.

Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego meble fornirowane mogą posiadać niewielkie różnice w odcieniu, czy usłojeniu ale to nie wpływa na estetykę mebla, podkreśla tylko jego naturalność. Oferta mebli fornirowanych jest bardzo duża. Firmy specjalizujące się w produkcji mebli fornirowanych to m.in : Paged Meble, Bydgoska Fabryka Mebli, Klose, Matkowski.
Jeżeli chodzi o firmę PAGED MEBLE warto wspomnieć, że ich stoły pokryte są powłoką akrylową odporną na temperaturę, wodę i alkohol. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj forniru, którym oklejone są meble, które chcemy zakupić.

Fornir bukowy na stole jest bardziej podatny na zarysowania i uszkodzenia niż fornir dębowy. Twardość i wytrzymałość forniru pokrywa się z wytrzymałością i twardością drewna, z którego jest wykonany.

 

Aktualne promocje

Najnowsze wyprzedaże